Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ + ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού προγράμματος ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ + ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ στο ΕΠΑΛ Ειδικής Αγωγής οι μαθητές συνεργάστηκαν, ερεύνησαν, αναζήτησαν, συνέκριναν και δημιούργησαν ένα πόστερ από την εμπειρία που αποκόμισαν. Το αποτέλεσμα της δουλειάς αυτής συμπυκνώνεται στο παρακάτω βίντεο. Η ζωγράφος μας Μαριάννα Μπικάκη συνόψισε σε μια εικόνα το κεντρικό συμπέρασμα του προγράμματος. Τελικά το οικο-λογικό αυτοκίνητο είναι περισσότερο ζήτημα στάσης παρά λογικής.

Ευχαριστούμε : την κ. Άννα Ευθυμίου για τον περιοδικό τύπο που μας εξασφάλισε για την έρευνα μας και την κατασκευή του πόστερ, τον κ. Αστρινό Μαραυγάκη από την εταιρία Πύραμις για την φιλοξενία και τη συνέντευξη που μας παραχώρησε, την κ. Εύα Κοκκαράκη πρόεδρο του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων για τη οργάνωση της μεταφοράς μαθητών στην εταιρία Πύραμις, τον κ Παναγιώτη Γκολέμη για τα χρήσιμα βίντεο από το προσωπικό του κανάλι στο youtube, και τον κ. Μανόλη Τσικανδυλάκη για την επίσκεψη και τις πληροφορίες που μας έδωσε σχετικά με το ηλιακό αυτοκίνητο αλλά και τα υπόλοιπα ηλεκτρικά. Τέλος ευχαριστούμε όλο το σύλλογο του σχολείου και τον Διευθυντή Αναγνωστάκη Μάρκο για τη διαρκή υποστήριξη του προγράμματος. Οι μαθητές του προγράμματος : Δημητρουλάκης Κωνσταντίνος ,Θωμαϊδης Μιχάλης, Κανταλής Γιώργος, Καρπαθιωτάκης Μανόλης, Μακρυγιαννάκης Γιάννης, Μαλλιαράκης Γιώργος, Μπικάκη Μαριάννα, Μπιμπάκης Δημήτρης, Νησωτάκης Μιχάλης, Νικολόπουλος Γιώργος, Παπαδάκης Στέλιος, Τυράκης Γιώργος και Φαρσάρη Αρετή. Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος: Φανουράκης Επαμεινώνδας και Κουγιουμτζή Ηλιάνα.